مته

مته ها معمولا ابزار های برشی هستند که برای براده برداری مواد مختلف برای ایجاد سوراخ تقریبا همیشه در مقاطع دایره ای مورد استفاده قرار میگیرند.

مته ها در ابعاد و اندازه های مختلفی وجود دارند و میتوانند سوراخهای مختلفی در داخل مواد جامد ایجاد نمایند.

به منظور ایجاد عملیات سواراخکاری, مته ها معمولا به یک سه نظام مته گیر متصل میشوند که به آنها قدرت چرخشی میدهدتا قطعه کار را برش دهند.

هندسه مته ها دارای چندین ویژگی است:

1)مارپیچ مته یا سرعت پیچش مته ,سرعت حذف تراشه یا در اصطلاح سفاله را کنترل میکند. مته ها با مارپیچ زیاد معمولا در موارد با تعداد دوران بالا و سرعت پیشروی کم در سوراخکاری مواد سخت مانند فولاد های آلیاژی یا استینلس استیلها مورد استفاده قرار میگیرد.                                                                                 

مته با مارپیچ کم در موارد سوراخکاری معمولی یا سوراخکاری موادی مانند مس و آلومینیوم که خاصیت چسبندگی دارند مورد استفاده قرار میگیرند, و همچنین سوراخهایی که ته بسته هستند و در اصلاح راه به در نمیباشند.

2)زاویه نوک مته یا همان زاویه راس مته که معمولا توسط ماده ای که قصد سوراخکاری آن را داریم تعیین میشود. برای مواد سخت به زاویه راس بزرگتری نیاز داریم و در مواد نرم به زاویه راس کمتر و نوک تیزتر مته نیاز داریم

3)طول مته تعیین میکند که چقدر میتوان یک سوراخ عمیق ایجاد کرد.

این طبیعی است که مته های طول بلند میتوانند سوراخ های عمیق تری ایجاد کنند اما باید این را در نظر گرفت که به همان نسبت شکننده هستند و همچنین سوراخهای بلند ایجاد شده توسط این مته ها دارای انحراف محوری هستند.

اغلب مته ها برای مصارف معمولی دارای ساق استوانه ای هستند اما برای ماشینکاری های سنگین از مته با ساق مخروطی یا همان مته ته مورس استفاده میشود.

 

تهیه,توزیع و پخش انواع مته ها 

برندهای wolf,GUHRING,TITEX,FETE,P6M5,FIDIA,.........

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :